President (UPCC)

Raj Babbar-jiName
Shri Raj Babbar

Father’s Name
Shri Kushal Kumar Babbar

Mother’s Name
Smt. Shobha Babbar

Education Qualification
Graduate in Theatre Educated at National School of Drama, New Delhi

Date of Birth
23 June, 1952

Date of Marriage
21 November, 1975

Profession
Actor

Permanent Address
1. H. No. 94, Ellora Enclave, Dayal Bagh, Thana New Agra, Distt. Agra, Uttar Pradesh.
2. Nepathya, 20, Gulmohar Road, J.V.P.D. Scheme, Mumbai-49 Tel. – Tel. {022}26701212, Mobile. 09869411555

Present Address
Room No. 5 Uttarakhand Niwas, 3 Bardoloi Marg, Chanakyapuri, New Delhi
Tel. – 26701212, (M): 9868180877
Flat No. 112, Jawahar Apartments, Sector-5, Dwarka, New Delhi110075

E- mail: babbarsoffice@gmail.com

Present Assignments:
(1.) President Uttar Pradesh Congress Committee
(2.) Member of Parliament (Rajya Sabha)

Political Position Held: 

April 1994 Elected to Rajya Sabha Member, Committee on Home Affairs Member, Committee on Rules Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation 1999-2004 Member, Thirteenth Lok Sabha 1999-2000 Member, Committee on Defence Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests Member, Committee on Transport, Tourism and Culture 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha (second term) Member, Committee on Petitions Member, Committee on Transport, Tourism and Culture 5 Aug. 2007-May 2009 Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice 10 Nov. 2009 – 2014 Member, Fifteenth Lok Sabha (Re-elected to Lok Sabha in bye-election (third term) 31 Aug. 2012 – May 2014 Member, Committee on Information Technology Member, Committee on Member of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS) 5 Nov. 2012 – May 2014 Chairman, Committee on Defence March 2015 Elected to Rajya Sabha May 2016 onwards Member, Committee of External Affairs

Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and
Scientific Accomplishments and other Special Interests
:

Acted in more than 150 film and 30 plays; received, ‘ Yash Bharti’ honour from the Government of Uttar Pradesh; associated with organisations for prevention of AIDS, drug addiction and those helping the physically and the mentally challenged.

Countries Visited :
Widely travelled