AICC Gen. Secretary

Madhusudan Devram MistryShri Ghulam Nabi Azad is a Member of Parliament (Rajya Sabha).
Father’s Name : Shri Rahamatullah
Mother’s Name : Shrimati Basa Begum
Date of Birth : 7 March 1949
Place of Birth : Village Soti, Bhadarwah, Distt. Doda (Jammu & Kashmir)
Marital Status : Married on 27 March 1980
Spouse’s Name : Shrimati Shameem Dev Azad
Children : One son and one daughter

Educational Qualification:
M.Sc. (Zoology) Educated at Government Degree College Bhadarwah, G.G.M. Science College, Jammu, S.P. College, Srinagar and Kashmir University, Srinagar

Profession :
Political and Social Worker

Permanent Address:
Bungalow No. 2, Panama Chowk, Gandhi Nagar, Jammu. H.No. 9, Hyderpora Byepass, Srinagar, J&K

Present Address :
5, South Avenue Lane, New Delhi -110011 Tel. – 23792052, 23792944,23013292
E-mail : azadg@sansad.nic.in

Positions Held:
1973-75 Secretary, Block Congress Committee, Bhalesa 1975-77 President, Pradesh Youth Congress, Jammu and Kashmir 1975-85 Member, Congress Executive Committee, J&K Pradesh Congress 1975-88 President, District Congress Committee, Doda 1977-80 General Secretary, All India Youth Congress 1978-81 President, All India Muslim Youth Conference (Associated with Indian Youth Congress) 1980-82 President, All India Youth Congress Member, Committee on Public Undertakings 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha (from Washim, Maharashtra) 1980-96 Member, Congress Executive Committee, Maharashtra 1981-82 Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence 1982 Chairman, Youth Services Committee, IX Asian Games Member, Special Organising Committee, IX Asian Games Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting 1982-83 Union Deputy Minister in the Ministry of Law, Justice and Company Affairs 1983-84 Union Deputy Minister in the Ministry of Information and Broadcasting 1985-89 Member, Eighth Lok Sabha (from Washim, Maharashtra) 31 Dec.1984-11 May 1986 Union Minister of State in the Ministry of Parliamentary Affairs May 1986 – Oct. 1986 Union Minister of State in the Ministry of Home Affairs Oct. 1986 – Sept. 1987 Union Minister of State in the Ministry of Food and Civil Supplies 1987-92 and Nov. 1996- March 2002 General Secretary, All India Congress Committee 1987 onwards Member, Congress Working Committee (C.W.C.) 1988-89 Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence April 1990 Elected to Rajya Sabha June 1991 – Jan. 1993 Union Minister of Parliamentary Affairs Jan. 1993 – May 1996 Union Minister of Civil Aviation and Tourism Dec. 1995 – May 1996 Union Minister of Parliamentary Affairs, Civil Aviation and Tourism Nov. 1996 Re-elected to Rajya Sabha 1996-97 Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs 1998 Member, Standing Committee on Energy Member, Consultative Committee for the Ministry of Railways June 1998 onwards Member, Central Disciplinary Action Committee of A.I.C.C. July 1998- May 2004 Member, Rajghat Samadhi Committee Jan. 1999 onwards General Secretary, All India Congress Committee Dec. 1999 – Feb. 2004 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture Jan. 2000 – Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs Member, Informal Consultative Committee for the Northern Railway Zone May 2000 – Feb. 2004 Member, Joint Parliamentary Committee on the Functioning of Wakf Boards March 2002 – Aug. 2004 President, Pradesh Congress Committee (P.C.C.), Jammu & Kashmir Nov. 2002 Re-elected to Rajya Sabha May 2003 – Nov. 2003 Incharge, C.W.C. for Himachal Pradesh, Uttaranchal and Andhra Pradesh May 2003 – 17 July 2004 Incharge, C.W.C. for Andhra Pradesh May 2004-Oct. 2005 Union Minister of Parliamentary Affairs and Minister of Urban Development Chairman, Rajghat Samadhi Committee Nov. 2005-July 2008 Chief Minister, Jammu and Kashmir April 2006-Feb. 2009 Member, Jammu and Kashmir Legislative Assembly Feb. 2009 Elected to Rajya Sabha 22 May 2009 – 26 May 2014 Minister of Health and Family Welfare 1 Feb. 2014 – 26 May 2014 Minister of Water Resources (Additional Charge) 8 June 2014 – 11 Feb. 2015 and 16 Feb. 2015 onwards Leader of the Opposition, Rajya Sabha Oct. 2014 onwards Member, Committee on Installation of Portraits/Status of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee Feb. 2015 Re-elected to Rajya Sabha
Freedom Fighter : No

Books Published:
-

Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and
Scientific Accomplishments and other Special Interests :

Organising camps, symposia and seminars on the teachings of Mahatma Gandhi

Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation :
Gardening, meeting people and cultural activities, secularism and national integration

Countries Visited :
Sri Lanka, Afghanistan, China, Hong Kong, Iraq, Japan, Kuwait, Malaysia, Nepal, Saudi Arabia, Singapore, Thailand, Austria, Bulgaria, Cyprus, Czechoslovakia, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Sweden, Switzerland, U.K., Russia, Yugoslavia, Egypt, Bahamas, Canada, Cuba, Mexico, U.S.A., Australia, Luxembourg, Finland, the Netherlands, Spain, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Mauritius, South Africa, Tanzania, Kenya, Romania, Indonesia, Vietnam, Poland, Argentina, Brazil, North Korea, South Korea, Iran, Turkmenistan, U.A.E., Jordan, Bahrain, Oman, Qatar and Turkey

Other Information :
An outstanding N.C.C. Cadet in Government Degree College, Bhadarwah, G.G.M. Science College and S.P. College, Srinagar; courted arrest more than a dozen times and jailed during the Janata Government (1977-79) in different parts of the country; Cultural Secretary and elected representative of Post Graduate Department of Zoology, Kashmir University, 1970-72; Chairman, First International Youth Conference, Delhi, 1982; Director, Board of Directors in the Associated Journals Limited, publishers of National Herald, 1988-90; Member, (i) Bazam-i-Adab, S.P. College, Srinagar, 1967-68, (ii) Anti-Copying Front, S.P. College, Srinagar, 1967-68, (iii) Peace Committee, G.G.M. Science College, Jammu, 1967-69, (iv) National Integration Committee, G.G.M. Science College, Jammu, 1967-69, (v) Jammu and Kashmir Gandhi Centenary Committee, 1969, (vi) Publication of Journals and Beautification of Campus Committee, Kashmir University, 1970-72, (vii) Jammu and Kashmir Gandhi Smarak Nidhi (as Member and Organiser of Jammu and Kashmir Gandhi Smarak Nidhi, 1970-75, organized hundreds of camps, symposia and seminars on teachings of Mahatma Gandhi), (viii) Delegation to the 11th World Youth and Students’ Festival, Havana (Cuba), 1978, (ix) Central Haj Committee, 1980-82, (x) Governing Council, Rajaji International Institute of Public Affairs and Administration, 1980-82, (xi) Jammu and Kashmir Bhoodan Committee, (xii) Parliamentary Delegation to Mexico and Greece and (xiii) Indian Parliamentary Group; Leader, (i) Indian Delegation of Sarvodaya to Sri Lanka to visit one thousand Gandhian model villages, 1973, (ii) Youth Congress Delegation to Yugoslavia, Czechoslovakia, Romania and Russia, 1980-82, (iii) Young M.P.s’ Delegation to Iraq, 1981, (iv) Indian Goodwill Haj Delegation to Saudi Arabia, 1987, (v) Indian Parliamentary Delegation to Sweden, 1991 as Parliamentary Affairs Minister, (vi) Indian Parliamentary Delegation in the Inter-Parliamentary Union meeting held in New Delhi, 1992 as Parliamentary Affairs Minister and (vii) a number of Congress Party and Ministry of Civil Aviation Delegations to more than three dozen countries, 1991-96; Convener, (i) Central Campaign Committee of A.I.C.C. for 1998 Parliamentary Elections and (ii) Committee for Golden Jubilee Celebrations of India’s Independence of A.I.C.C.